piše: MoonQueen
Ovog leta vodimo vas van uzavrelih gradova, na obalu Ohridskog jezera koja je dom neobičnom muzeju na vodi nazvanom Zaliv kostiju (makedonski – Zaliv na koskite). U pitanju je arheološki lokalitet otkriven 1977. godine, kada su ronioci na dnu jezera pronašli izuzetno veliki broj kostiju životinjskog porekla, po kojima je mesto i dobilo naziv, te grnčarije, ali i oko 1 200 ukopanih osnova drvenih stubova. Ovi ostaci stubova potvrdili su postojanje nekadašnjeg naselja na vodi. Daljim istraživanjima utvrđeno je da je naselje podignuto na jezeru postojalo u periodu od 1 200. do 700. godine pre nove ere, na prelasku iz broznanog u gvozdeno doba.
Zašto bi neko želeo da živi nad vodom, kada je u neposrednoj blizini na raspolaganju imao obilje plaža i gustu šumu bogatu vegetacijom? Pretpostavlja se da su razlog ovog povlačenja sa kopna bile mnogobrojne opasne životinje kojima je ohridska priroda u tom periodu obilovala. Odbrana praistorijskog naselja bila je lakša ukoliko je ljudska naseobina bila povezana, tj. odvojena od životinjske samo jednim mostom. Ne brinite, danas je malo verovatno da ćete u Zalivu naleteti na neku opasnu zver, mada će vam zaštita od komaraca tokom letnjih meseci dobro doći.
Rekonstrukcija praistorijskog naselja u Zalivu kostiju smeštena je na drvenoj plaformi na kojoj su podignute 24 sojenice, među kojima možete šetati i u koje možete ulaziti. Građevine četvrtaste osnove predstavljaju privatne kuće, o čemu govori i njihov inventar – predmeti od krzna, drveta i slame, kopije originalnog nameštaja i ognjišta, dok kuće kružne osnove predstavljaju sveta mesta na kojima su izvođeni religijski obredi i rituali. Ovakva podela ne čudi ako imamo na umu da je u većini religija, kako paganskih tako i kasnijih, monoteističkih, krug predstavljao sveti simbol povezan sa suncem i nebeskim telima, dok je postojanost kvadrata simbolisala zemlju, kuću, utvrđenje, dom.
Lokalitet je moguće relativno brzo obići, no ipak dajte sebi dovoljno vremena da upijete njegovu lepotu i posebnost. Iako je u pitanju rekonstrukcija, ovo naselje je najbliže onome što danas znamo o praistorijskim ljudima i njihovom načinu života, a Zaliv nam nudi priliku da barem u mašti proputujemo kroz vreme i zamislimo sebe kao stanovnika neke od zemljanih kuća ukrašenih životinjskim kostima. Praistorija svakako nije najatraktivniji period proslošti u koji bi mnogo ljudi poželelo da se vrati, ali je ulazak u cipele ovako davnih predaka veoma zanimljivo iskustvo. Na kraju, proverite i koliko se čovek gvozdenog i bronzanog doba razlikovao od nas danas, a po čemu smo mu ipak neverovatno slični.
Osim rekostrukcije naselja, na obali možete videti i mali muzej u čijoj su stalnoj postavci izloženi predmeti pronađeni na dnu jezera, kao i rekonstrukciju rimskog utvrđenja podignutog na ovom mestu u I veku nove ere.
Zaliv kostiju nalazi se oko 13 kilometara od grada Ohrida i nezaobilazna je stanica brodića koji vode na dnevne izlete do Svetog Nauma. O Svetom Naumu i gradu Ohridu pisaćemo nekom drugom prilikom, a vi, ako se nađete na obali ovog predivnog jezera, ne propustite priliku da se upoznate sa načinom života njegovih praistorijskih žitelja koji su za sebe odabrali jedno od najlepših mesta na obali ispunjenoj lepim mestima.
avgust, 2024.