piše i fotografiše: Teodora Rebić

U našem jeziku se često može čuti izgovor Fudži – koji je zapravo nepravilan. U japanskom ne postoji glas dž, dok postoji đ. Do pogrešnog izgovora u našem jeziku verovatno je dovelo to što je ova reč u srpski došla posredno, a ne direktno.

Fuđi (富士山 Fuji-san) visine 3776m najviša je planina u Japanu. Iako je svoju poslednju erupciju doživela 1707. godine, geolozi je svrstavaju u aktivne vulkane. Po drevnom predanju, vulkan je nastao usled zemljotresa koji se dogodio 286. godine pre nove ere, ali je njegova starost nešto što se i dalje dovodi u pitanje. Ipak, izvesno je da su se prve erupcije i prvi vrhovi Fuđija pojavili pre 600 000 godina. 

Iako izgleda kao da je u pitanju jednostavan vulkan u obliku kupe, Fuđi zapravo čine tri odvojena vulkana – Komitake, Ko Fuđi i Šin Fuđi (Ko – stari, Šin – mlađi). Najmlađi od tri odvojena vulkana, Šin Fuđi, prvu erupciju imao je pre oko 10 000 godina i od tada je nastavio da tinja uz povremene erupcije. Planinski lanac Fuđi okružuje pet vulkanskih jezera. Planina je glavni deo nacionalnog parka Fuđi-Hakone-Izu.

Ime planine potiče iz ainu jezika i znači večni život. Prema budističkom verovanju, reč Fu – Si vezuje se za prvi naziv ove planine, a u prevodu sa japanskog znači – nije mrtav. 

Bez sumnje, u njegovoj blizini osetićete se posebno; kao da ste u prisustvu nečeg božanskog, čemu se treba pokloniti. Fuđi izranja iz relativne ravnice koja ga okružuje. Ivice ove planine su jasne i ne mešaju se ni sa čim, sem sa hladnim vaduhom i oblacima do kojih sežu. Planina toliko moćna, toliko bela da zaslepljuje, ne može se porediti ni sa jednim prizorom prirode koji se može posetiti u Evropi.

Planina Fuđi, sa svojim elegantnim, kupastim oblikom, postala je poznata širom sveta i smatra se svetim simbolom Japana. Među Japancima postoji osećaj lične identifikacije sa planinom, tako da se svakog proleća na hiljade njih penje do hrama koji se nalazi na njenom vrhu. To je zapravo najviše svetilište u Japanu, Okumija (Okumiya) svetilište. Poistovećivanje sa planinom nije samo lični, već i nacionalni fenomen. To bi značilo da se čitav narod oseća sa njom srodno – bilo da je osećaju kao svoju i blisku, ili osećaju njene osobine kao osobine naroda. 

Planina Fuđi se smatra svetom u japanskoj šinto religiji i povezuje se sa božanstvom Konohanasakuja-hime (Konohanasakuya-hime). Ona je boginja planine Fuđi, ali i svih vulkana. Prilično prikladno, simbol ove boginje je sakura (trešnjin cvet). Postoji i mitsko stvorenje povezano sa planinom Fuđi koje se naziva Kodama. Prema legendi, Kodama je nestašni duh drveća koji obitava u šumovitim područjima oko planine. Širom Japana postoji oko 1300 svetilišta posvećenih planini Fuđi. Obično imaju asama u svom imenu. Asama svetilište na samoj planini Fuđi postoji već više od milenijuma.

„Težite da budete poput planine Fuđi, sa tako širokim i čvrstim osnovama da vas najsnažniji zemljotres ne može pomaći, i tako veliki da najveći poduhvati običnih ljudi izgledaju beznačajni iz vaše uzvišene perspektive. Svojim umom visokim kao planina Fuđi možete jasno videti sve. I možete videti sve sile koje oblikuju događaje; ne samo stvari koje se dešavaju u vašoj blizini.”

Mijamoto Musaši, japanski mačevalac

Fuđi je bio inspiracija mnogim značajnim svetskim umetnicima. Ipak, najveći broj njih pripada japanskoj istoriji umetnosti. Broj umetničkih dela koji veliča ovu planinu dokaz je obožavanja koje su Japanci razvili prema planini Fuđi. Od svih radova koji prikazuju planinu, najstariji sačuvani je crtež na kliznim vratima (paravanu) iz perioda Heian koji datira čak iz 11. veka. Fuđi se veoma često pojavljuje u umetnosti jer je dugo bio obožavan i poštovan kao simbol umetnosti same po sebi. Možda najpoznatija jeste slika Veliki talas kod Kanagave čuvenog ukiyo-e (umetnički pravac japanskih drvoreza) umetnika Kacušike Hokusaija. Ova slika se danas čuva u Metropolitan muzeju u Njujorku i smatra se pravim remek-delom. Većina ostalih umetnina nalazi se u privatnnim kolekcijama širom sveta ili u Britanskom muzeju.

izvor: 𝘞𝘪𝘬𝘪𝘮𝘦𝘥𝘪𝘢 𝘊𝘰𝘮𝘮𝘰𝘯𝘴, 𝘝𝘦𝘭𝘪𝘬𝘪 𝘵𝘢𝘭𝘢𝘴 𝘬𝘰𝘥 𝘒𝘢𝘯𝘢𝘨𝘢𝘷𝘦, Hacušika Hokusaj

U samom podnožju planine, nadomak sela, postoji zabavni park nazvan po planini Fuđi, Fuđi Kju Hajlend (Fuji Q Highland). Njegova najpoznatija vožnja je Fuđijama, trenutno treći najduži i jedanaesti najviši rolerkoster na svetu. Najzabavniji deo jeste činjenica da se sa rolerkostera pruža pogled na čitavu planinu Fuđi.

decembar, 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published.