foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

piše: Aleksandra Vujić

U maju vam, kroz razgovor sa Natalijom, predstavljamo tatu studio TETO VAŽI. Ovaj studio je specifičan po tome što je devojkama (I to čak njih sedam) koje rade u  njemu prioritet da naprave prostor u kome će se bilo ko osećati prijatno, kada zainteresovani za tetovaže kroče u taj prostor osete to mesto kao svoje.

Natalija kaže da se situacija u tatu zajednici popravlja i da je sve manje čuđenja što se žene bave tetoviranjem. Ipak ističe da ona nije osetila diskriminaciju na svojoj koži, ali ostavlja prostora da je pogodila pravo vreme za početak kao i da je okružena super ljudima koji su je podržavali, te da je ljudima više bilo interesantno što se time bavi nego što su sumnjali.

foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

„U naš studio su dobrodošli svi koji žele da se tetoviraju ili druže ili oba, a nisu dobrodošli oni koji imaju lošu nameru, najprostije rečeno. Kod nas se ne tolerize diskriminacija i mržnja.”

Pitali smo Nataliju da li postoji neke tetovaže koje odbijaju da rade:

„Postoje motivi koje ne želimo da radimo i u tom slučaju ih odbijamo, to može da bude iz više razloga. Jedan od razloga su uvredljive tetovaže koje mogu nekog da povrede I koje su protiv naših vrednosti, takođe,, ukoliko je deo tela na kom klijent želi da radi tetovažu takav da je nama neprijatno da tetoviramo. Ima i slučajeva kada jednostavno nije moj stil rada ili je van mojih tehničkih sposobnosti pa odbijem, ili preporučim neku drugu koleginicu ili kolegu čiji je to stil rada. Takođe, odbijamoo da direktno kopiramo tuđ rad.”

foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

Proces tetoviranja u ovom studiju počinje konsultacijama gde se osoba koja želi tetovažu dogovara sa tatu umetnikom oko samog dizajna, precizira se stil u kom se radi i razmenjuju se ideje i reference. Zatim tatu umetnik crta skice i dorađuje ih u saradnji sa klijentom dok sve ne bude onako kako klijent želi. Kada dođe termin samog tetoviranja ukoliko već nije ranije dogovoreno, određuje se mesto, dorađuje se dizajn ako je potrebno, precizira se veličina tetovaže pa se štampa skica i lepi na kožu. Ukoliko je sve kako treba, igla se otvara pred klijentom i kreće najzanimljiviji deo.  Čitav proces je ispunjen konsultacijama i komunikacijom, klijenti su slobodni da iskažu svoje želje i da postavljaju pitanja. Natalija naglašava da u toku samog tetoviranja u bilo kom trenutku može da se napravi pauza.

Ukoliko planirate tetovažu, bitno je da se upoznate sa radom i stilom umetnika ili umetnice kako biste odabrali baš ono što vam odgovara. Natalija se potrudila da nam približi svoje koleginice:

foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

„Nas je trenutno sedam, i već duže vreme se nas sedam držimo zajedno. Krenulo je sve sa mnom (@kasiopeja_ink), Kristinom (@kastelac_tattoo) i Jokom ili Višnjom, kako je zovemo(@brinem.o). Ona je malo napravila pauzu sa tetoviranjem, ali bez nje ovo ne bi bilo izvodljivo. Zatim je došla i Mira (@sindivila), Iva (@serious.nonsense.tattoo), Sara (@nigra_feles_art), Maja (@woman.at.work) i Nina (@filthy.tatt). Moj stil rada nisam sigurna kako da opišem, ali inspiraciju najviše dobijam iz svakodnevnog života i svakodnevnih, naizgled običnih predmeta kojima volim da dam ličnost, takođe volim da spajam realno i nerealno, ako tako mogu da kažem. Kris gleda na tetoviranje kao na razmenu energije, takav joj je i stil rada, jako lako se prilagođava klijentu. Voli da kombinuje boju, čiste linije i whip shading i tako nastaju prelepi motivi flore i faune koje ona stvara. Motivi mirinih tetovaža bazirani su na nasleđu antifašizma, žena borkinja i revolucionarki i flori i fauni takođe. U poslednje vreme zanimljivi su joj alhemičarski motivi i stil u kom su rađeni. Iva je jedna od najoriginalnijih umetnica koje znam, njena veština sa kolažima i spajanja nespojivog je fascinantna. Njen dizajn je šašav i pun boja. Sara je jako vredna i talentovana umetnica, koja se vrlo lako prilagodi svakom datom zadatku. Ona voli umetnost u svakom obliku i takav joj je i dizajn, veoma slikovit i raznolik. Maja je majstorica svog zanata, njena preciznost i veština je za divljenje. Savladala je razne stilove i radila je razne motive, tako da Maja ima svašta u rukavu. Nina je talentovana pesnikinja i umetnica, a najviše radi neotraditional stil, ali se sad posvetila isprobavanju raznih drugih stilova.“

foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

Za kraj, Natalija kaže da je za tatu umetnika veoma bitno da bude dobar slušalac, bilo da je reč o dizajnu ili nečemu privatnijem. Ukoliko je komunikacija dobra, gradi se prijateljski odnos i stvara opuštena atmosfera bez briga.

Kao najdražu stranu posla kojim se bavi Natalija ističe mnogobrojna prijateljstva koja su nastala tako što su ljudi samo došli da se tetoviraju, pa je to preraslo u neku vrstu prijateljstva.

foto: TETO VAŽI, privatna arhiva

Ukoliko ste zainteresovani za trajnu umetnost na telu, ili ste samo radoznali da vidite kako to sve izgleda, radove ovih umetnica možete pronaći na Instagram nalogu studija ili na pojedinačnim nalozima svake od umetnica.

maj, 2023.

One thought on “TETO VAŽI”

  1. Vi ste umetnici sadašnjosti i budućnosti.Samo hrabro djevojke ,vaša snaga leži upravo u vašem prijateljstvu i zato što radite ovo jer volite……FANTASTIČNE STE!!!!!

Leave a Reply

Your email address will not be published.