foto: KOMPAS

piše: Nevena Stajković

Kreativni omladinski centar Pančeva za borbu protiv side (KOMPAS) je nevladina organizacija koja se bavi primarnom prevencijom HIV-a i side. Svakom svojom aktivnošću KOMPAS se trudi da spreči da se nova osoba inficira HIV-om, kao i da pomogne osobama koje žive sa HIV-om i sidom. Članovi i članice KOMPAS-a su mladi ljudi, uzrasta od 15 do 30 godina. Oni sprovode različite programe za mlade, od kojih je najznačajniji program vršnjačke edukacije za učenike i učenice osnovnih i srednjih škola. Pored toga organizuju kampanje povodom Prvog decembra (Svetskog dana borbe protiv side), Dana zaljubljenih i Osmog marta, čemu se pridružuju i Dan sećanja na preminule od posledica side, humanitarni koncert Live Aid, kao i Evropska nedelja testiranja na HIV.

Njihov najznačajniji projekat ove godine je Seksedukuj se!, prvi srpski video-serijal o seksualnom obrazovanju, finansiran od strane Lokalne fondacije Pančevo. O projektu smo razgovarali sa Dijanom Jovanović, koordinatorkom komunikacija, i Dušanom Staniškovićem, predsednikom organizacije.

foto: KOMPAS

Šta sve projekat Seksedukuj se! podrazumeva?

Projekat Seksedukuj se! podrazumeva snimanje edukativnog, intrigantnog i zabavnog video-serijala od ukupno deset epizoda koje će biti prvi korak ka detabuiziranju i upoznavanju mladih sa konceptom seksualnog obrazovanja kojeg manjka u formalnom školskom sistemu u Srbiji.

Tokom jula smo održali obuku o video-produkciji mladima o osnovama snimanja, scenografije, montaže i obrade zvuka i naša ekipa je od tada bogatija za devet entuzijastičnih, kreativnih i marljivih mladih ljudi koji će učestvovati u realizaciji video-serijala.

Početkom školske godine, od septembra do polovine novembra, svake nedelje će se objavljivati po jedna epizoda na našem Jutjub kanalu i deliti na društvenim mrežama. Pored onlajn kampanje, u svakoj pančevačkoj školi imamo kontakt osobu koja će biti zadužena da postavi video-materijale na onlajn platforme za učenje ili grupne četove kako bismo doprli do što većeg broja srednjoškolaca i srednjoškolki!

foto: KOMPAS

Kada i kako se javila ideja da snimite video-klipove o seksualnom obrazovanju?

KOMPAS već 27 godina sprovodi program vršnjačke edukacije na temu prevencije HIV-a i side u srednjim i osnovnim školama Pančeva. Ovaj program se dešava neprekidno, svake školske godine, od početka postojanja KOMPAS-a. Međutim, otkako je krenula pandemija COVID-19 i otkako su se škole zatvorile i prešle na onlajn sistem rada, program vršnjačke edukacije je stagnirao. Suočili smo se sa izazovom koji do sada nismo imali — kako ući u škole i nastaviti s edukacijom mladih na ovu bitnu temu u vanrednoj situaciji? Tada smo došli na ideju da predavanja uživo zamenimo serijalom kratkih i poučnih video-klipova koji će pokriti sve ono što inače pokrivamo na predavanjima.

Međutim, kako smo primetili da mladi u lokalnoj zajednici imaju podignutu svest o prevenciji HIV-a i side, dok im znanje o drugim temama unutar seksualnog obrazovanja manjka, javila se potreba da „proširimo asortiman” i obradimo celukupnu problematiku seksualnog zdravlja. Reproduktivno zdravlje je važan deo formalnog obrazovanja mnogih evropskih država, te smatramo da je to primer dobre prakse koji i kod nas treba da se usvoji, s obzirom na to da je pitanje seksualnog obrazovanja takođe pitanje i javnog zdravlja. Podsećamo na činjenicu da je Srbija na čelu Evrope po incidenci i smrtnosti od raka grlića materice, koji je direktna posledica visokorizičnih tipova HPV-a. Smatramo da je manjak edukacije o odgovornom seksualnom ponašanju i prevenciji polno prenosivih infekcija odgovoran za ovaj problem.

foto: KOMPAS

Mislite li da će se stvari u školama pokrenuti u pozitivnom pravcu tokom i nakon ovog projekta, s obzirom na to da sarađujete sa predstavnicima formalnog obrazovanja nekolikih pančevačkih škola?

Iskreno, smatramo da je projekat Seksedukuj se: Sezona 1 prvi korak ka standardizaciji seksualnog obrazovanja u formalnom školskom sistemu u Srbiji. Mi ne planiramo da ovaj projekat zaustavimo nakon prve sezone. Samo ime ovog projekta nagoveštava da će nakon prve, doći druga, treća, pa i deseta sezona ovog serijala, imajući u vidu važnost ove teme koja, pre svega, pogađa mlade. Na ovaj način, vršićemo konstantan pritisak na državne institucije i kroz dobru praksu im pokazivati da će, ne samo mladi imati korist od seksualnog obrazovanja, već će i veliki teret biti skinut sa zdravstvenog sistema, s obzirom na to da će se s povećanom svesti o važnosti brige o reproduktivnom zdravlju smanjiti incidenca polno prenosivih infekcija i mogućnost njihovih komplikacija.

Otkrijte nam neke od tema o kojim će biti reči.

Bilo nam je teško da odaberemo konkretno deset tema kojima ćemo se mladima predstaviti po prvi put. Seksualno obrazovanje je kompleksna i živopisna stvar i verujemo da ćemo još dugo imati materijala za naredne sezone!

Za prvi serijal, želeli smo da obradimo osnove seks-eda, poput menstruacije i PMS-a, kondoma i kako ga koristiti, ali i seks i pristanak, polno prenosive infekcije, odlazak kod ginekologa i urologa i slično.

Smatramo da je važno za početak upoznati mlade sa osnovnim konceptima kako bismo u narednim sezonama mogli detaljnije da uđemo u problematiku i specifičnosti i istražimo kompleksnije teme.

foto: KOMPAS

Šta vas pokreće da se bavite omladinskim aktivizmom?

Dušan: Moja duboko ukorenjena strast za omladinskim aktivizmom proizilazi iz želje da mladima omogućim iste prilike i podršku koju sam imao tokom svog odrastanja. Rad sa mladima me ispunjava na jedinstven način, jer mi omogućava da im otvorim nove horizonte i pružim mogućnosti koje neretko sami propuste. Svesno sam prošao kroz sve izazove i radosti koje dolaze sa tim periodom života i to me motiviše da im pomognem da lakše savladaju prepreke i ostvare svoj puni potencijal.

U Srbiji još uvek postoje mnoge oblasti koje zahtevaju temeljne promene, a rad sa mladima mi omogućava da budem pionir u tihom, ali odlučnom delovanju ka njima. Posebno sam posvećen širenju seksualnog obrazovanja jer verujem da je to ključno za izgradnju informisane, svesne i odgovorne generacije mladih ljudi.

Pokreće me i želja da zajedno sa mladima radim na stvaranju boljeg društva. Želim da težimo ka otvorenijem i tolerantnijem društvu, gde svako može da bude svoj i izrazi se bez straha od osude ili diskriminacije. Svi zaslužujemo ljudski i dostojanstven tretman, kao i slobodu da živimo u skladu sa svojim identitetom i vrednostima.

Dijana: Baš kao i kod Dušana, moja želja za omladinskim radom javila se kao proizvod prilika koje sam kao mlada dobila volonterizmom, a koje želim i sama da pružim mladima svoje lokalne zajednice.

Moja strast ka medicini i molekularnoj biologiji, za koju sam se i školovala, odvela me je KOMPAS-u, gde se na direktan način bavim javnim zdravljem, a rezultate rada mogu videti veoma brzo u svojoj lokalnoj zajednici. Raduje me činjenica da imam mogućnost da na neformalan način pružim znanje mladima koje će im biti korisno tokom celog života, a koje će oni dalje moći da prenose svojim vršnjacima.

Ono čemu stremim svojim zalaganjem jeste neko bolje društvo, u kome će mladi biti edukovani o važnim temama, savesno donositi odluke i ponašati se na odgovoran način prema sebi, ali i svom okruženju.

septembar, 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published.