ilustracija: Bojana Đurić

piše: Pavle R. Srdić

E, pa, poštovani čitaoci ove kolumne, došao je i taj dan kada ću vam predstaviti jednu savremenu pesmu, koja je objavljena početkom novembra, a na koju se, bogme, dugo čekalo. Pokušavali su, pa su stali, ali, na kraju, uz pomoć onih koji su živi, kao i napredne tehnologije, famozna liverpulska četvorka, možda i najveći sastav popularne muzike svih vremena, Bitlsi,izdali su svoju najnoviju pesmu. I poslednju pesmu.

Mnogi koji nisu u medijima ispratili ovaj događaj verovatno se pitaju šta sam to uneo u svoj organizam, pa iznosim ove informacije. Kakvi Bitlsi, pa oni su se raspali pre više od pola veka? To je tačno, ali isto tako je tačno da su 2. novembra 2023. godine slavni muzičari izdali svoj poslednji singl pod nazivom Now and Then. Pesma je simbolično izdata sa novim miksom prvog singla grupe, pesmom Love Me Do, što je svojevrsna simbolika prisustva prve i poslednje pesme benda na jednom izdanju. Pa, da počnemo priču o tome kako je nastala ova pesma.

Inicijalno, demo snimak za ovu numeru još 1977. godine snimio je pokojni Džon Lenon, verovatno kao pesmu in nascendi za neki budući projekat. Nažalost, Lenon je, kao što je većini čitalaca poznato, tragično nastradao 1980. godine, te su snimci ostali u arhivi koja je pripala Lenonovoj udovici, Joko Ono. Skoro deceniju i po kasnije, januara 1994. godine, Džon Lenon je primljen u Rokenrol kuću slavnih kao solo izvođač. Iste godine, Joko Ono je odlučila da iz Džonove arhive, a nakon što je prethodno pričala sa Džordžom Harisonom, dve kasete sa demo snimcima, među kojima i ona sa predmetnom numerom, uruči Polu Makartniju.

Ubrzo, pali su dogovori za snimanje pesama koje su se nalazile na tim kasetama – Free as a Bird i Real Love, dok je pesma Grow Old With Me izdata u okviru posthumnog Lenonovog albuma iz 1984. godine. Now and Then je bila planirana da bude treća pesma koju bi Bitlsi izdali u okviru svog reunion projekta. Iako su preostala tri člana benda bili odlučni da ovu pesmu nadograde i dovrše na bazi već postojećeg Lenonovog demo snimka i vrhunske producentske ekipe predvođene Džefom Linom, frontmenom benda Electric Light Orchestra, to se ipak nije dogodilo. Jednostavno, u 1995. godini nije bilo moguće ispraviti umetničke i tehničke nedostatke demo snimaka – na određenim muzičkim delovima Lenon nije pevao stihove koje je napisao, a tu je bio i električni šum jakog intenziteta, koji nije bilo moguće ukloniti tadašnjim tehničkim sredstvima bez ozbiljnijeg narušavanja integriteta snimka.

Najglasniji protivnik bilo kakvog daljeg mrcvarenja pesme bio je Džordž Harison, koji je govorio da je pesma tehnički neupotrebljiva, a Makartni svedoči da ni umetnički nije imao bolje mišljenje o istoj. Elem, sreća u nesreći je ta što je Harison ipak snimio delove akustične i električne gitare za ovu kompoziciju koji su ostali sačuvani. Nažalost, 2001. godine, nakon dužeg bolovanja, Harison je preminuo, te su tako na ovom svetu ostala dva člana Bitlsa i sa novembrom 2023. godine su još uvek sa nama. Prilikom izdavanja ove pesme, oglasila se Olivija Harison, udovica tihog Bitlsa, koja je tom prilikom izjavila da je Džordž zaista bio nezadovoljan i nevoljan da bilo šta radi na ovoj pesmi, ali da je bio živ u momentu radova na ovoj pesmi, zdušno bi u tome učestvovao. Godine su prolazile, Makartni je u medijima najavljivao da postoji jedna pesma – ova – koju će završiti kako god, ali nije nikada govorio kada.

U toku 2023. godine, Makartni je obznanio izlazak poslednje pesme Bitlsa, prilikom čije kreacije je korišćena veštačka inteligencija i napredna kompjuterska tehnika. Mediji su to jedva dočekali, kritikujući Makartnija za skrnavljenje stvaralaštva benda kompjuterizacijom istog. Ipak, umetnik se ispravio i pojasnio da su navedena sredstva korišćenja u cilju odvajanja glasa od klavira sa izvornog demo snimka, a što nije bilo moguće 1995. godine i što je bilo razlog obustave daljeg rada na pesmi Now and Then. Takođe, pojavio se i Šon Lenon, sin Džona Lenona, sa mnogo boljom kopijom demo snimka koja se nalazila kod njega – da su je imali 1995. godine, preostali članovi benda bi možda tada dovršili rad na pesmi. U produkcijskom smislu, istu su odradili Makartni i Džajls Martin, sin legendarnog producenta Bitlsa, Džordža Martina, uz pomoć pomenutog Džefa Lina.

U moru pozitivnih stvari vezanih za ovu numeru, moramo navesti i neke, bar stvaralački, pikantne. Naime, pored činjenice da su sva četiri člana benda učestvovala u svirci – tu je bio i gudački orkestar kao pratnja. Takođe, za potrebe pratećih vokala i nekih vokalnih partitura korišćeni su isečci iz hitova grupe Here, There and Everywhere, Eleanor Rigby i Because.

Došao je i taj novembar 2023. godine, i pesma Now and Then je ugledala svetlost dana. Naravno, tu se odmah pojavila i muzička kritika, koja je pesmu ocenila pozitivno, ali bilo je i negativnih kritika u smislu da preostali živi članovi benda, naročito Makartni, žele da iscede zaostavštinu Bitlsa do maksimuma. Ali, hvala jednom iskrenom kritičaru – zaboga, to je novi singl Bitlsa, šta tu ima da se priča!

ilustracija: Bojana Đurić

To se verovatno i podrazumeva – pesmu prati i spot. Isti je sastavljen od snimaka sa snimanja pesme, pokušaja radova na istoj iz 1995. godine, ali i arhivskih snimaka iz kolekcija članova benda – posebno je zanimljivo što se u akciju uključio i oterani Bitls, bubnjar Pit Best koji je dostavio neke snimke i fotografije iz hamburške faze benda. Spot je režirao veliki reditelj Piter Džekson, poznat po režiranju filmske franšize Gospodar prstenova, ali i dokumentarnog filma Get Back, koji je urađen na bazi filmskih snimaka koji su zabeleženi tokom snimanja poslednjeg albuma Bitlsa pod nazivom Let It Be. Džekson je na poslugu dao i svoju audio-opremu, a bez koje bi ova numera bila teško realizovana.

Tematika pesme je ljubavna, muzika setna i psihodelična – ipak su Bitlsi imali izraženu fazu psihodelije u svome stvaralaštvu. Međutim, najviše prostora za tumačenje, prema kritici, otvorili su stihovi refrena. Iako na prvi pogled oni predstavljaju slatku odu za Joko Ono i sve što znači u Lenonovom životu, neki mogu protumačiti poziv iz refrena kao poziv za okupljanje Bitlsa, a najviše ponovnu saradnju sa Polom Makartnijem. A zna se šta je dvojac Lenon-Makartni ostavio popularnoj muzici.

Što se tiče diskografskih dometa i dometa na top-listama, možda je za svrhu ovog teksta rano govoriti o tome. A možda i nije! Što se tiče plasmana na top-listama, pesma je, do momenta slanja ovog teksta u uredništvo, dostigla vrh na top-listama u Ujedinjenom Kraljevstvu – očekivano – Austriji i Nemačkoj, na drugom mestu je u Švajcarskoj i Bilbordovoj US Hot Rock & Alternative Songs u Sjedinjenim Američkim Državama. No, za top-liste ima još vremena, ali, sudeći i po tiražima, smeši se uspeh. Naime, u Ujedinjenom Kraljevstu singl je izbačen za digitalnu prodaju, ali je zanimljivo da je izdat i na nekim pomalo zaboravljenim medijima – kompakt-disku (nisam sanjao da ću CD smatrati prevaziđenim), singlicama (hajde, tu se i događa neki revival u svetu) i za mene najneočekivanijem mediju – audio-kaseti! (ipak, Bitlsi imaju slušaoce svih generacija). Još više govore moderne platforme. U prvom danu, video-spot za pesmu Now and Then na Jutjubu videlo je više od dvanaest miliona gledalaca – taj broj u momentu svršetka ovog teksta već iznosi preko trideset miliona, dok je do sada pesmu preslušalo i više od dvadeset četiri miliona slušalaca na Spotifaju.

Svi smo slabi na Bitlse. Joko Ono, ako je davanje ove pesme Džonovim kolegama pokušaj da se iskupiš zato što si razbila Bitlse – ostaće samo pokušaj. Lep pokušaj.

decembar, 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published.