foto: Wikipedia

piše: Iva Pažin

Kroz istoriju muzike uvek je postojao fenomen vunderkinda, natprosečno talentovanog deteta u ovoj umetnosti. Počev od Mocarta, preko Stivija Vondera i Kejt Buš, danas svedočimo pojavi umetnika vanserijskog talenta – Džejkoba Kolijera. Nazvati Kolijera genijem nakon nekoliko odslušanih pesama nije nekakva hrabra izjava autorke, već činjenica. Ovaj dvadesetosmogodišnji pevač, tekstopisac, aranžer, multiinstrumentalista, producent već deset godina vlada muzičkom scenom. Njegova muzika kreće se po liniji između popularne i umetničke, klasične, džez i fjužn džez muzike.

Odrastao je u muzičkoj porodici, u kojoj je od malih nogu mogao da čuje širok spektar muzike, od Bahovih Korala, preko Stivija Vondera, Earth, Wind & Fire, Kita Džereta do Bendžamina Britna. Rano je pokazao interesovanje za muzičke programe poput Kjubsa (Cubes) i Lodžika (Logic), uz pomoć kojih je mogao direktno da prenosi muziku iz svoje glave u zvuk. Pažnju javnosti je privukao svojim intrigantnim aranžmanima popularnih pesama koje je postavljao na Jutjub. Pravi bumje napravio 2013. godine svojim aranžmanom pesme Don’t worry bout a thing Stivija Vondera, koja danas broji milionske preglede. Tako naš Kolijer postaje, osim natprosečnog muzičkog „čudaka”, prava Jutjub senzacija. Ne samo da je aranžman kompleksan i inovativan već i sam izvodi svaku vokalnu i instrumentalnu deonicu, a ima ih puno – glavni vokal, bas, bariton, alt, sopran, kontrabas, klavir, klavijatura i razne vrste perkusija. Upravo ovaj aranžman privukao je pažnju velikih svetskih imena, tako da je na interesovanje i preporuku čuvenog Kvinsija Džonusa, sklopio ugovor sa kompanijom za menadžment koju on vodi. Ako sama činjenica o saradnji sa Kvinsijem Džounsom nije dovoljna da nas ubedi u Kolijerovu izvanrednost, možemo navesti samo neke od legendi muzičkog sveta sa kojima je sarađivao: Herbi Henkok, Kris Martin (Coldplay), Čik Korija… Od tada, Kolijer je osvojio pet Gremi nagrada i bio nominovan za album godine i za najbolju R&B izvedbu, etablirajući se kao multidimenzionalni talenat čija kreativnost, čini se, nema granica.

Da rezimiramo! Pored klavira kao centralnog instrumenta, on svira električni bas i kontrabas, bubnjeve i udaraljke, melodiku, gitaru i ukulele, a ne okleva ni da zasvira harmoniku, mandolinu, buzuki, cimbala, tablu, autoharfu i bendžo. Drugačije rečeno – nema tog instrumenta koji ne bi „zazvučao” u njegovim rukama.

Njegova muzika zahvata širok dijapazon žanrova i na neki način testira koliko različitih ideja može da podnese jedna pop numera. Prvi album In my room izbacuje 2016. godine, i kako mu ime kaže, u potpunosti je nastao u intimnosti njegove sobe.  Dve pesme sa ovog albuma dobile su Gremi nagradu – aranžman pesme iz crtanog filma Flintstones i You and I.

Od 2018. započinje jedan od najambicioznijih projekata – pedesetak pesama raspoređenih u četiri albuma pod nazivom Djesse. Svaki od njih obrađuje specifične zvučne atmosfere, koncepte i boje. Djesse Vol. 1, rađen sa čuvenim Metropol orkestrom, klacka se između popularne i klasične muzike i zrači svetlinom i pokretačkom energijom. Na ovom albumu takođe imamo pesmu koja je osvojila Gremi nagradu za najbolji aranžman, insturmental i vokale – All night long.

Ako je prvi Djesse album obilovao bogatstvom zvuka, instrumenata, gostovanja, aranžmana i slično, u Djesse Vol. 2 Kolijer pravi zaokret ka nešto intimnijem zvuku. U ovom elegantnom i suptilnom albumu posebno se izdvaja maestralni a capella aranžman poznate numere i džez standarda Moon river. Četvrti Gremi koji Kolijer osvaja upravo dobija za ovaj aranžman. U snimanju ovog dela učestvovali su mnogi poznati muzičari: Herbi Henkok, Kvinsi Džouns, Tori Keli, Kris Martin, Čarli Put, Hans Cimer… Kolijer nas tokom ovih devet minuta numere vodi kroz najrazličitije harmonske boje i zvučne mase na koje niko ne može ostati ravnodušan.

Djesse Vol. 3 žanrovski u odnosu na prethodne albume najviše teži ka popu, R&B-u. Jedan od najboljih primera Kolijerovog genija je njegov nastup u Late Late Show with James Corden s pesmom Sleeping on my Dreams, u kome je otpevao i odsvirao svaku notu sam, okružen svim neophodnim instrumentima i opremom za loop-ovanje. Peti Gremi dobija za pesmu He Won’t Hold You.

Čak i pored ovakve muzičke kompleksnosti, njegov vokal ima zapanjujuću jasnoću i preciznost, dok višeslojne ideje teku sa lakoćom koja je podjednako zarazna koliko i impresivna. Uvek je postojala tenzija u muzici, posebno u popu, između tehničkog aspekta i stila, duhovitosti, emocionalnosti i strasti koji izvođača čine zadivljujućim. Muzičari i muzikolozi su oduševljeni Kolijerovim istraživanjima u domenu harmonije (poput modulacije od tonaliteta E do G polupovišenog), naročito slušajući njegove master klasove ili beskrajno interesantne Logic Breakdown sesije, koje nam omogućavaju da zavirimo u njegov muzički um i postanemo deo tog univerzuma.

Međutim, iako je njegov istraživački doprinos neosporan, daleko je impresivniji njegov način komunikacije sa širokom publikom u domenu popularne muzike, čime ruši stereotipe i odbojnost slušaoca prema ozbiljnoj/umetničkoj/klasičnoj muzici.

januar, 2023.

Leave a Reply

Your email address will not be published.