piše: Nevena Stajković
U decembru vas vodimo na malo putovanje Bavarskom. To je najveća nemačka oblast i nalazi se na jugu zemlje. Prve asocijacije na ovu regiju su, naravno, Okobarfest u Minhenu, dvorac Nojnšvanštajn blizu Fisena i Cugšpice, najviši planinski vrh Nemačke. Ipak, mi ćemo ovom prilikom prošetati Rotenburgom nad Tauberom, Vircburgom, Bambergom i Nirnbergom i pokazati vam šta jednodnevni izlet u svakom od ovih gradova donosi.
Rotenburg nad Taubom (Rothenburg ob der Tauber)
Nekoliko nemačkih gradova nosi naziv Rotenburg, te ovaj o kojem mi govorimo ima odrednicu nad Tauberom. Tauber je reka koja protiče obodom grada. Na jednom mestu je premošćuje Doppelbrücke, rimski most sa dvostrukim lukovima. Rotenburg nad Tauberom važi za jedan od najočuvanijih srednjovekovnih gradova u Evropi.
Staro jezgro grada opasano je zidinama kojima može da se šeta i tako obiđe čitav grad. Ljubitelji prirode uživaće u Dvorskom vrtu (Burggarten) sa pogledom na panoramu grada.
Iako mali, grad je bogat muzejima, te tu možete posetiti Muzej kriminala i sprava za mučenje, Muzej igračaka, a najzanimljiviji je verovatno Božićni muzej – Božićno selo Kete Volfart (Käthe Wohlfahrt Weihnachtsdorf) nastao 2000 godine. Priča o prodavnici igračaka Kete Volfart počinje sredinom 20. veka, kada su supružnici Kete i Vilhelm Volfart doneli muzičku kutiju u Štutgart iz rodne Saksonije. Za Božić 1963. posetili su ih prijatelji iz Amerike koji su se oduševili kutijom.
U želji da prijateljima poklone sličnu muzičku kutiju, Vilhelm je pronašao trgovca, ali ovaj nije hteo da mu proda samo jednu kutiju jer je Božić već prošao, te je Vilhelm bio prinuđen da kupi deset komada. Ostatak kutija prodao je na dobrotvornom bazaru. Tako je porodica Volfart počela da se snabdeva božićnim ukrasima i drugim sličnim proizvodima i otvorila prodavnicu u Rotenburgu nad Tauberom koja je ponela naziv Kete Volfart Kriskindlmarkt.
Najistaknutija znamenitost Rotenburga nad Tauberom je Plönlein, maleni trg sa upečatljivom žutom kućom. Kućica je oličenje bavarske arhitekture, ali postala je simbol grada zato što je nakrivljena nalevo, ka gradskom tornju koji nosi naziv Ziberšturm (Siebersturm). Trgu pripada i kula iz 1360. godine, koja vodi prema dolini reke Tauber. Ipak, preveden na srpski, naziv trga glasi Malo trgovsko mesto pored fontane, te obratite pažnju i na fontanu koja se nalazi ispred žute kuće.
Vircburg (Würzburg)
Vircburg je slatki studentski grad, čiji je univerzitet osnovan 1402. godine. U centru grada nalazi se veličanstveni barokni dvorac koji nosi naziv Residenz, okružen vrtovima. Izgrađen je krajem 18. veka, pod patronatom biskupa Lotara Franca i Fridriha Karla fon Šonborna. Residencija je izgrađena između 1720. i 1744. godine, unutrašnjost je ukrašavana između 1740. i 1770, a veličanstveni vrtovi nicali su od 1765. do 1780. godine.
Na izgradnji dvorca učestvovalo je desetine značajnih stručnjaka onog vremena. Bečlija Lukas fon Hildebrant i Parižani Rober de Kote i Žerman Bofro izradili su planove, dok ih je nadgledao zvanični arhitekta prinčevskog biskupa, Baltazar Nojman. Palata je bombardovana 1945. godine, ali pažljivom rekonstrukcijom vraćen joj je prvobitni izgled.
Reka Majna deli centar Vircburga od Marijenberga (Marienberg), brda na kojem se nalazi velelepni dvorac izgrađen 1200. godine, a proširen tokom kasnog srednjeg veka. Otprilike od 1250. do 1720. Marijenberg je bilo sedište vladavine vircburških prinčevskih biskupa. Tvrđava je gotovo potpuno izgorela u bombardovanju 1945, ali njena rekonstrukcija je završena 1990. godine i sada izgleda podjednako fantastično kao kada je nastala.
Nirnberg (Nürnberg)
Posle Minhena, Nirberg je drugi najznačajniji grad Bavarske. Iako bi o njemu moglo naširoko da se piše, mi ćemo se ovog puta fokusirati na Direrovu kuću, koja se nalazi, gle čuda, u Ulici Albrehta Direra 39. Na trgu ispred zdanja nalazi se statua zeca, jednog od umetnikovih najpoznatijih motiva.
Kuća je pretvorena u muzej 1871. godine. Njene prostorije prenose autentičnu atmosferu u kojoj je Albreht Direr stvarao od 1509. do smrti 1528. godine. U njoj možete videti prostorije sa nameštajem iz tog perioda, kao što je kuhinja ili dnevna soba. Direrova radionica je rekreirana i u njoj možete posmatrati demonstraciju tehnika štampe, kao i rotirajuće izložbe umetnikovih crteža i grafika. U prizemlju se nalazi Direrova sala koja izlaže dragocene kopije njegovih dela.
Crkva se nalazi blizu reke Pegnic, na Lorencer Placu (Lorenzer Platz), trgu koji je sastajalište mnogih stanovnika Nirnberga, ali i obavezna destinacija za turiste. Gradnja ove bazilike u gotskom stilu počela je oko 1250. godine, a završena je sredinom 15. veka. Za Lorenco-oltar vezana je legenda da su majstori koji su ga pravili bili slepi da ne bi više nikada stvorili nešto slično u budućnosti. Oltar ima bogato ukrašene skulpture i predstavlja jedno od najvažnijih dela kasnogotičke umetnosti.
Bamberg (Bamberg)
Bamberg je čaroban univerzitetski grad koji nazivaju Malom Venecijom. Prostire se na sedam brežuljaka u dolini reke Regnic. Zdanje koje izaziva najviše pažnje upravo se nalazi usred reke, sa pristupom preko dva mosta. Reč je o Staroj gradskoj kući nastaloj 1386. godine, u vreme kada biskup nije hteo da odobri nijedan deo zemlje za izgradnju gradske kuće. Bamberžani su se dosetili da zabiju kolje u reku Regnic i tako stvore veštačko ostrvo na kojem je nikla gradska kuća.
Ovo zdanje prepoznatljivo je po fasadi koja je oslikana trompe l’oeil (varaj oko) tehnikom. Ova tehnika podrazumeva slikanje čiji su rezultat optičke iluzije koje stavraju utisak trodimenzionalnosti tamo gde je nema.
Šetajući starim gradom, u potrazi za rekom, naići ćete na statuu koja nosi naziv Centurion I. To je delo poljskog umetnika Igora Mitoraja koji je bio inspirisan antikom, kombinujući je sa modernim elementima. Uzevši u obzir to, kao i činjenicu da su neke nemačke oblasti bile deo Zapadnog rimskog carstva, ne čudi otkud rimski vojni zapovetnik na obali reke Regnic. Statua je neobična jer joj nedostaje trećina lica, polovina glave i oči. Umetnik je time želeo da prikaže ljudsku nesavršenost, ali i lomnost i osetljivost.
decembar, 2023.