foto: Sonja Branković, lična arhiva

piše: Igor Belopavlović

Kada je u pitanju igra sa mališanima, često se takve aktivnosti odlažu zbog manjka vremena, umora, a ponekad prosto jer mislimo da će nama to biti dosadno. Zato smo u decembarskom broju pričali sa Sonjom Branković, ne bismo li vas podsetili na značaj, ali i na zabavu igara sa mališanima koje ne oduzimaju ni previše vremena ni novca, a pritom nikada nisu iste.

Za početak, možeš li našim čitaocima i čitateljkama da kažeš nešto više o tome kako si došla na ideju Čupoglavaca, i zašto baš to ime?

Na ideju da svoj privatni Instagram profil otključam za sve došla sam spontano. Tokom godina kroz storije pokazivala sam kako se igram sa decom, šta mi to radimo kada im je dosadno, kako kuvamo. S vremenom su poznanici počeli to redovno da prate i da me pitaju kada im nekada fali ideja za igranje. Najčešće su me mame pitale kako da zabave bebu nekih pola sata da bi mogle nešto da završe. Tako da sam odlučila da se aktivnije pozabavim profilom i da podelim ideje roditeljima, učiteljima ili vaspitačima. Ime smo smislili porodično, jer je ovo jedan pravi porodični projekat u kome svi učestvujemo, svako na svoj način. Naišli smo na pesmu Čika Jove Zmaja koja se zove Čupoglavac iz kutije, pa smo preradili u Čupoglavci jer imam dvoje dece i profil je posvećen njima. S vremenom se i drugoj deci dopao naziv i sad je to već mala zajednica Čupoglavaca.

foto: Sonja Branković, lična arhiva

Skoro je izašla tvoja prva knjiga 50 svemirskih aktivnosti, u kojoj se mogu naći igre za decu svih doba. Šta te je navelo da se od svih aktivnosti i igara koje si do sada smislila fokusiraš na one koje imaju temu svemira? 

Kada sam počela sa profilom, odlučila sam da jednom mesečno pravim tematske nedelje kada ću deliti igre samo o jednoj temi. Prva je bila svemirska nedelja i tada sam primetila da imam dosta ideja na tu temu i činilo mi se kao dobra ideja da ih stavim na jedno mesto. Takođe, moj stariji sin obožava svemir i često postavlja ne tako laka pitanja, tako da sam želela da ga kroz igru što više naučim i još više podstaknem tu urođenu dečju znatiželju. Svemir je univerzalna tema koju podjednako vole i dečaci i devojčice i za mene je nepresušan izvor inspiracije.

Kao neko ko je završio Filološki fakultet, kakve su to igre za koje misliš da mogu zainteresovati decu za jezike? I u kojem uzrastu procenjuješ da bi takve igre imale efekta?

S obzirom na to da sam profesorka stranog jezika, moj stav je da deca treba prvo da usvoje maternji jezik. Ukoliko je dobra osnova maternjeg jezika, sve ostale jezike će dete lakše naučiti, zato mislim da bi trebalo početi od pete godine ili čak i kasnije. Recimo, možemo da sakrijemo plastične kocke različitih boja po sobi. Zadatak je da ih dete pronađe i postavi na odgovarajući papir u toj boji. Dok dete to radi, mi ćemo ponavljati nazive boja na tom jeziku (najčešće engleskom). Još jedna ideja je da umotamo različite figurice u kuhinjsku foliju i stavimo ih u jednu kutiju. Zadatak je da dete odmota foliju – samim tim vežba i finu motoriku – i onda izgovaramo tu reč na engleskom. Dakle, bilo koja aktivnost koju možemo da sprovedemo od lako dostupnih materijala, ali je cilj da zainteresujemo dete kroz igru. Naravno, što su deca starija, te igre mogu biti komplikovanije, mogu uključivati i alfabet, kratke priče… Učenje na ovaj način je zanimljivo i dugo ostaje deci u pamćenju.

foto: Sonja Branković, lična arhiva

Inspirisala si dosta ljudi, ali da li su i neki od njih podelili igre ili aktivnosti koje su se tebi dopala i iznenadile te? #cupoglavciistrazuju

Zaista, ako potražite taj #, možete videti neke stvarno sjajne ideje. Uvek me iznova oduševi kreativnost mama koje se trude da od običnih tema, kao što je bundeva, naprave super igre. Mnogo mi se dopala sveća koju su deca pravila u bundevi, igra za vežbanje korišćenja makaza i seckanje jabuka, senzorne jesenje igre. Vrlo često ponudim neke od tih igara i svojoj deci. Nadam se da će se sve više roditelja priključiti tim akcijama i shvatiti važnost zajedničke igre u ranom uzrastu.

Kako su prošle prve radionice i možeš li nam reći nešto više o njima?

Radionice malih kućnih ogleda namenjene su deci uzrasta od tri do deset godina. To su tematske interaktivne radionice na kojima svako dete samostalno izvodi određene oglede. Zamišljene su kao zajednički rad deteta i roditelja, roditelj je partner svom detetu i zajedno izvode aktivnosti. Ideja je da se deca zabave i nauče dosta toga kroz igru (radimo hemijske reakcije, fiziku, STEM aktivnosti…), a roditeljima ukazujem na to kako se ovi ogledi izvode, gde mogu da se informišu i kako da ih sprovedu kod kuće. Osim ogleda, radionicu prate i zabavne igre i kraft aktivnosti. Za više detalja o terminu održavanja radionica možete pratiti Instagram profil gde ćete pronaći sva obaveštenja.

foto: Sonja Branković, lična arhiva

Čupoglavac iz kutije

Otvoriše kutijicu
Janjica i Nata,
koju im je sa vašara
sinoć don’o tata.

Iz kutije iskočio
čupoglavac mali.
Pa je stao, ko da pita
No! Što ste me zvali?

„Zvali smo te da nam pevaš”,
htede reći Janja,
htede reći, al’ ne može
od teška smejanja.

A Nata bi rado rekla
„Ja te nisam zvala!”,
al’ od straha stisla joj se
ta ustašca mala.

Jovan Jovanović Zmaj

decembar, 2022.

Leave a Reply

Your email address will not be published.