
piše: Nevena Stajković
Blokade fakulteta sva četiri univerziteta u Srbiji ulaze u četvrti mesec, a s vremenom im se pridružuje sve više osnovnih i srednjih škola širom zemlje! Studenti i srednjoškolci trenutno su organizovani kroz plenume – skupove na kojima zajednički donose odluke o daljim akcijama, zahtevima i strategijama borbe. Kroz plenume, radne grupe i zajedničke akcije, studenti grade solidarnost i pružaju primer organizacije zasnovane na principima jednakosti i zajedničkog odlučivanja.
Pored dobre organizacije, studentima ne manjka ni kreativnosti. Na blokiranim fakultetima se, pored plenuma, održavaju razne kreativne radionice, tribine, predavanja, sportski događaji, bazari, koji predstavljaju kreativni izraz mladih u doba pobune, a vrlo često su dobrotvornog karaktera. U narednim redovima navešćemo delić aktivnosti pokrenutih na fakultetima tokom blokada, ali i van njih. Važno je naglasiti da je ulaznica za sve događaje indeks ili đačka knjižica i da su gotovo svi događaji otvoreni za studente svih fakulteta.

Kreativne radionice
Besplatna radionica izrade transparenata održana je 4. februara u Bazi kulturnih zbivanja u Beogradu na inicijativu mlade umetnice Katarine Popović, koja zbog posla i obaveza nije bila u mogućnosti da prisustvuje protestima i blokadama, te je organizacija zajedničkog crtanja transparenata bila jedan od načina da doprinese našoj zajedničkoj borbi. Umetničko izražavanje na ovakav način za nju predstavlja zajedništvo i solidarnost, a našim čitaocima i čitateljkama poručuje: „Vidimo se tamo gde nam je mesto, a to je na ulicama!”

Časopis Filoblok osnovan je na inicijativu studenata Filološkog fakulteta u Beogradu, ali otvoren je za studente svih fakulteta, kao i učenike srednjih škola, i njihove radove u vidu pesama, eseja, priča, crtica, izveštaja, crteža i fotografija. Takođe, 29. januara održano je blokadno književno veče na ovom fakultetu, na kojem su studenti i predavači imali priliku da čitaju svoja poetska i prozna dela, drame; izvode muzičke numere ili koreografije. Mogla su se izvoditi i tuđa dela, pod napomenom ko je autor. Leksikofili su mogli da se okušaju na takmičenju u jezičkoj igri Trigram 12. februara.
I studenti Rudarsko-geološkog fakulteta u Beogradu dokazali su da vole književnost i otvorili konkurs za najbolju pesmu o blokadi, a pravo učešća imali su studenti, profesori i svi zaposleni na fakultetu. Radovi su čitani 23. januara, a pobednici izabrani glasanjem. Nekoliko dana ranije, na ovom fakultetu održana je i trampa knjiga – svako je mogao da donese knjige i pokloni ih, a zauzvrat uzme nove. Čitalački klub organizovan je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a među odabranim romanima su se našli Uspenje i sunovrat Ikara Gubelkijana Borislava Pekića, Dobra predskazanja Nila Gejmena i Terija Pračeta i Meduze žive zauvek Nađe Petrović. Fakultet političkih nauka u Beogradu ugostio je Kolektiv C4 na književnoj večeri Poezija otpora 5. februara.

Na beogradskoj akademiji poslovnih i umetničkih strukovnih studija (na Odseku za umetnost i dizajn) 21. februara održana je radionica Blokadni atelje, na kojoj je svaki učesnik dobio fotografiju kao inspiraciju koju je mogao da prati, menja ili potpuno reinterpretira na svoj način. Tako je i Odsek visoke tekstilne škole za dizajn, tehnologiju i menadžement organizovao radionicu izrade cegera, koja je uključivala plan izrade, šivenje i dizajniranje. I studenti Fakulteta za fizičku hemiju bili su kreativni i organizovali su likovnu radionicu crtanja kućnih ljubimaca, a vidovita Stana organizovala je čitanje tarot karata. Novosadski filozofi organizovali su i niz radionica heklanja, dok je neobična radionica izrade narukvica prijateljstva održana na Filološkom fakultetu 25. januara. Dragocena radionica znakovnog jezika organizovana je na Medicinskom fakultetu u Novom Sadu.
Vrlo često organizuju se filmske večeri, na kojima se prikazuju filmovi, kao što su Crni bombarder, Klopka, Profesionalac, Balkanski špijun, Drštvo mrtih pesnika i Amarkord. Ipak, ni pozorišnih predstava ne manjka, pa je ansambl Reflektor teatra održao predstavu Moja zemlja na Filološkom fakultetu 30. januara i predstavu Devojčice 19. februara na Dorćol Platzu, a ulaz je bio slobodan za sve srednjoškolce i studente. Na Pravnom fakultetu igrali su predstavu Ustav 26. januara. Milena Predić odigrala je monodramu Čovečice 23. februara na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, a Maja Šuša i Slaven Došlo odigrali su predstavu Zatvaranje ljubavi 23. januara. Naravno, oglasili su se i muzičari, te je koncert studenata Akamedije umetnosti u Novom Sadu održan 25. januara.

Tribine i predavanja
Mnogi fakulteti organizuju predavanja i tribine, pa se tako na Filološkom fakultetu u Beogradu održava niz predavanja, od kojih izdvajamo: radionicu slovenačkog jezika profesorke Maje Đukanović održanu 3. februara. Istog dana, naš saradnik Marko Vesić razgovarao je sa studentima o tome da li vanzemaljci slušaju muziku, dok je 5. februara Sara Arva, istraživač i saradnik, govorila o moći partije i mehanizmu njenog delovanja u romanu Krug Meše Selimovića. Stojan Grujić održao je čak tri predavanja pod nazivom Uvod u državu: osnovni termini državnosti i politike. Profesorka doktorka Ivana Trbojević Milošević govorila je o čitanju diskursa 17. februara. Četiri dana kasnije, Nemanja Pudarević održao je predavanje na temu latinskog jezika iz perspektive srpskog i praindoevropskog.
Studenti Biološkog fakulteta u Beogradu takođe nude mnoštvo stručnih predavanja, od kojih izdvajamo: Veliki umovi u Velikom ratu, predavanje Vere Nikolić i Čudnovate biljke, na kojem je govorio Milan Gavrilović. Tribinu o ulozi fotografije kao alata za istinu kroz vreme organizovali su studenti Beogradske politehnike u saradnji sa Sunčicom Zurković 6. februara. Stomatološki fakultet u Beogradu ugostio je mnoge glumce i glumice, pa su tako tribine održali: Seka Sablić, Svetlana Bojković, Gorica Popović, Petar Benčina i Tamara Dragičević, Ljubomir Bandović, Branislav Trifunović, Tihomir Stanić, Marko Janketić. Farmaceuti su ugostili Marčela, a dr Boban Stojanović posetio je nekoliko fakulteta u blokadi i održao tribine.

Studenti bezbednosti upriličili su tribinu pod nazivom Reforma politike bezbednosti na kojoj je učestovalo četiri profesora sa Fakulteta bezbednosti, Pravnog fakulteta, Fakulteta političkih nauka i Kriminalističko-policijskog univerziteta, kao i pukovnik policije u penziji i majorka policije. Na ovom fakultetu održana je i tribina Borba protiv korupcije u svetlu reforme pravosuđa i sektora bezbednosti, a govornici su bili profesori Fakulteta bezbednosti, dve tužiteljke Javnog tužilaštva i sudija Apelacionog suda u Beogradu. Interesantan je i kratki kurs javnog zagovaranja koji je održao profesor Vladimir Ajzenhauer na ovom fakultetu.
Pravni fakultet ne zaostaje kada su u pitanju stručna predavanja, od kojih izdvajamo Etičke dileme i zaštita integriteta sudija u pravosudnom sistemu Srbije na kojem je govorilo troje sudija Višeg suda u Beogradu, Značaj advokature u 21. veku, kao i neformalni razgovori sa advokatima. Pravnici su na tribinama ugostili nekadašnjeg odbojkaškog reprezentativca Vanju Grbića, kao i bivšeg košaraškog reprezentativca Dejana Bodirogu koji je sa studentima razgovarao o vrednostima u društvu i sportu.

Veoma je važno naglasiti da su studenti mnogih faulteta, što uključuje Filološki, Fakultet muzičke umetnosti, Beogradsku akademiju poslovnih i umetničkih strukovnih studija, organizovali predavanja o mentalnom zdravlju, a 8. februara na Fakultetu političkih nauka održana je radionica sa psihoterapeutima. Studenti pedagoškog fakulteta u Somboru 30. januara ugostili su volontere Centra Srce i održali radionicu Pričajmo o osećanjima.

Kvizovi, karaoke i sport
Filolozi u Beogradu organizovali su 7. februara akustične karaoke. Na Tehnološko-metalurškom fakultetu organizovan je turnir društvenih igara 10. februara. Na istom fakultetu održan je i Blokviz sa Žarkom Stevanovićem, a poznatog kvizaša ugostili su i drugi fakulteti. Tako su i budući učitelji organizovali niz humanitarnih kvizova na svom fakultetu. U Novom Sadu, na Filozofskom i Medicinskom fakultetu održani su i turniri u stonom tenisu, XIII beogradska gimnazija organizovala je humanitarni turnir u odbojci, a humanitarni šahovski turnir održan je 12. februara u Visokoj ICT školi.

Prva asocijacija na mlade i kreativne ovog, kao i prethodnih nekoliko meseci, svakako su studenti. Spomenuli smo mnoštvo zanimljivih radionica, predavanja i umetničkih izvedbi jer nam je bilo važno da naglasimo koliko su ovi mladi ljudi maštoviti, pored toga što su hrabri i istrajni, snalažljivi i neumorni u svojoj želji da oblikuju bolji svet oko sebe. Njihova kreativnost nije samo način izražavanja, već i alat borbe, sredstvo povezivanja i dokaz da su fakulteti mnogo više od učionica – oni su prostori u kojima se misli slobodno, sanja hrabro i deluje smelo.
mart, 2025.