piše: Pavle R. Srdić
Za ovu pesmu sam mislio da nije hit popularne muzike, već da je delo napolitanskog belkanta. S obzirom na činjenicu da je mnogi vokalni velikani današnjice obožavaju i pevaju na svojim nastupima, to nije bilo ni čudo. No, ne treba da čudi ni zbog druge činjenice. Ako imalo volite opersko pevanje, a ne znate o čemu je ova pesma, barem bi njen naslov mogao biti taj koji bi vam otkrio o čemu, tačnije, o kome peva ova pesma. A on… pa, on je bio glas za sva vremena.
Nadam se da se ne ljutite što moje tekstove volim da začinim nekim detaljima iz svog života, a upravo naslov ove pesme, tačnije ličnost, o kojoj je ova pesma, ostala je urezana u mojoj glavi od početka ovog veka i našeg porodičnog učešća u kvizu Zlatna žica koji se svojevremeno emitovao na nekadašnjoj BK televiziji. Oslanjajući se na očevu široku opštu kulturu, potpomognuti znanjima moga brata i mene o nekim aktuelnijim stvarima, uzeli smo neke parice, a jedno od pitanja u tom našem pohodu je bilo da li znamo koji je operski pevač prvi snimio komercijalnu ploču. Znali smo, tj. otac se setio posle malo premišljanja.
Sasvim dovoljan uvod za tekst o pesmi pod nazivom Caruso italijanskog multižanrovskog muzičara Luča Dale sa albuma DallameriCaruso iz 1986. godine. Kao što sam i napomenuo, ovoj pesmi dugo nisam znao ni pravi naslov, a mislio sam da je klasično delo, a ne autorska tvorevina upravo Dale. Takođe, njegov lik i delo je za mene bila totalna nepoznanica. Pesma govori romansirano o poslednjim danima velikog italijanskog tenora, prve internacionalne operske zvezde, Enrika Karuza. Inspiraciju za ovu pesmu Lučo Dala je dobio tako što je jednom prilikom boravio u Sorentu, primorskom gradiću koji se nalazi pedesetak kilometara južno od Napulja. Ispostaviće se, Dala i Karuzo su imali jednu veliku zajedničku ljubav – upravo taj mali, primorski Sorento. Jednom prilikom Dala je odseo u apartmanu hotela Excelsior Vittoria, koji je imao pogled na more. Vlasnici hotela, koji su prepoznali Dalu, ispričali su mu da je, upravo u tom apartmanu, jedno vreme proveo smrtno bolesni Karuzo, a Dala je dobio momentalnu inspiraciju da ispriča tužnu priču čoveka kome je smrt pred očima i u mislima. No, u toj priči bila je i jedna dama.
Karuzo, poput današnjih velikih zvezda, u ono vreme je važio za velikog bonvivana i ljubimca žena. Veliki ljubitelj hrane, uvek otmeno obučen, bio je poznat i po tome što su ga žene prosto obožavale – bio je akter mnogih afera i povezivan je sa puno dama. Dugo godina je Karuzo živeo sa nevenčanom suprugom i koleginicom, Adom Đaketi, koja mu je rodila čak četvoro dece, ali je poslednje trenutke, opevane u ovom hitu, proživeo sa ćerkom jednog njujorškog advokata, Doroti Park Bendžamin, koja mu je podarila još jednu ćerku i koja je bila njegova zakonita supruga, a prethodno – navodno – i njegova učenica. Sa njom se skrasio nakon što je Đaketijeva ostavila Karuza – i otišla sa njegovim šoferom.
Pesma romansirano prikazuje neke od poslednjih Karuzovih dana. Klavir na balkonu sa pogledom na more, par divnih zelenih očiju njegove Doroti, i poslednji koncert samo za nju, njegovu najdražu publiku, a samo dva dana nakon toga, Karuzo umire. Pevao joj je o tome da je život surov i pun laži, kao sve uloge koje je odigrao u operi, glumeći – lažući – da je sva istina pred njom; jedan bolesni, iznureni operski pevač koji svojoj dragoj peva poslednji koncert. Kako volim svoje tekstove da pišem „istini za volju”, ovde moram napomenuti da, nažalost, Karuzovi poslednji dani nisu ni približno izgledali ovako. Veliki Karuzo – kako su ga često zvali –preminuo je od posledica „življenja života punim plućima”. Kao što rekoh, najbolja hrana i piće u velikim količinama, egipatske cigarete velike jačine koje nije gasio i naporni nastupi po italijanskim i američkim operama su sigurno doprineli onome od čega je i Karuzo na kraju stradao, a to su združena oboljenja pluća i bubrega, dok neki lekari smatraju da je to sve bilo prouzrokovano i kasno otkrivenim karcinomom grla. Poslednjih godinu dana života je ređe nastupao, a više vremena je provodio po lekarima i bolničkim krevetima, nego na daskama koje život znače. No, Doroti je sa njim bila do poslednjeg časa, a život sa Karuzom je opisala u dva autobiografska dela.
Sve navedeno bilo je dovoljno Luču Dali da stvori nesumnjivo najveći hit svoje karijere. S obzirom na to da je imao iskustvo dugogodišnjeg tekstopisca i kantautora uopšte, Dala se u tekstu ove pesme igrao dvostrukim značenjima izraza na književnom italijanskom jeziku i napolitanskom – koji se smatra posebnim romanskim jezikom. Međutim, pošto nisam lingvista, a pročitao sam neke zanimljivosti o razlikama u kontekstu nekih izraza kada se isti prevode sa italijanskog na napolitanski i obratno, pozivam one najznatiželjnije da stručnija pojašnjenja potraže na internetu – ima ih. Muzički, to je setna pop belkanto balada na koju je izuzetno „seo” pomalo promukli glas Luča Dale. Dala se posebno potrudio i da spot bude u duhu pesme i njene teme, pa je kadrove za video-spot za ovu pesmu snimio u pomenutom apartmanu hotela Excelsior Vittoria u Sorentu, svirajući taj famozni klavir čije je dirke navodno dodirivao i veliki Karuzo. Karuzo je preminuo u jednom napuljskom hotelu samo par dana nakon što je napustio pomenuti hotel u Sorentu. A kao što pomenuh, Sorento je bio njihova velika zajednička ljubav. Štaviše, o povezanosti Luča Dale i Sorenta je napisan roman, a snimljen je i dokumentarni film! Simbolično, nema šta.
Kada pričamo o uspesima ovog hita na top-listama i u tiražu, očekivano je da je daleko najveći uspeh ova pesma imala u Italiji – broj 2 na top-listama i platinasti tiraž – preko stotinu hiljada prodatih ploča. No, pored ovog respektabilnog uspeha, po mom skromnom mišljenju, daleko je veći onaj koji su pronele obrade od strane velikih svetskih pevača i muzičara. Koga izostaviti? Lučano Pavaroti, Andrea Bočeli, Hulio Iglesijas, Il Volo, Selin Dion, Metallica, 2CELLOS… i još mnoštvo zaista priznatih umetnika je obradilo ovu pesmu. Ja i dalje tvrdim da su ovu pesmu više proslavili Pavaroti, Bočeli i Iglesijas, nego njen originalni izvođač. Ali, opet, to još više govori o autoru – originalnom izvođaču u ovom slučaju i ovoj izuzetnoj, emotivnoj kompoziciji koja se „primila” kod mnogih muzičkih veličina.
Vlasnici hotela Excelsior Vittoria su, što je i očekivano, iskoristili popularnost ove pesme, pa su svojim najekskluzivnijim apartmanima dali imena Karuzo, Lučo Dala i Pavaroti. Po prvoj megazvezdi klasičnog pevanja koji je poslednje dane provodio tu, čoveku koji je te momente utkao u ovaj hit i čoveku koji je taj hit verovatno i najviše popularisao po belome svetu. Lep omaž, ali lepa i reklama, jer noć u ovim apartmanima nije ispod pet hiljada dolara. Ko voli, nek izvoli.
maj, 2022.
Divan tekst!
Za Karuza znam jos od detinjstva iz nekih decijih enciklopedija, ali nisam imala pojma koja je pozadina ove pesme, predivno! Hvala!
Hvala tebi Una sto nas čitaš i pratiš. 🙂
Pozdrav,
Redakcija
И аутор захваљује. Увек ми је драго када прочитам овакав коментар. Настави да нас читаш, надам се да ћемо оправдати твоје поверење.