piše: Ana Samardžić
Rubrika Detalj za kraj svaki put donosi neko drugo umetničko delo, tako da se ime autora i naziv dela ne pominju nigde u tekstu. Ideja je da na osnovu jednog detalja kompozicije sami saznate o kom delu i umetniku je reč i da svoje odgovore podelite sa nama u komentarima na tekst na sajtu ili društvenim mrežama, a u svakom sledećem broju, biće otkriveno rešenje prethodnog zadatka.
Napomena: U cilju da vaša potraga bude zanimljivija, u tekstovima će se reč umetnik odnositi i na umetnice i na umetnike, a biće reči o stranim i domaćim autorima iz svih umetničkih epoha, kao i savremene umetnosti. Period nastanka umetničkog dela biće naznačen, a kao pomoć, savet je da što više obratite pažnju na detalje koji se nalaze i oko uveličanog predstavljenog motiva.
Važno: Autori i izvori fotografija korišćenih u tekstovima biće objavljeni u svakom narednom broju kako čitaoci ne bi odmah otkrili o čemu je reč.
Izgubiti se u detaljima je gotovo isto kao i izgubiti se u nekom velegradu, zato ovog puta treba da na osnovu detalja zaključite o kom se uzbudljivom gradu radi i samim tim odgonetnete naziv slike, a potom i pokušate da pronađete njenog autora. Ovaj „ćošak” jednog čuvenog dela još čuvenijeg grada, prepoznaćete po brojnim upečatljivim građevinama i simbolima, ali ako to pak ne pomogne, obratite pažnju na natpise ulica, restorana i brendova (u donjem desnom uglu vide se natpisi Mala Italija, Kineska četvrt i čak Kafana ispisana ćiriličnim pismom). Na slici nastaloj 2015. godine, usred ove šarene gradske gungule, uočava se jedan od najprepoznatljivijih simbola ovog grada, koji upravo najviše i pomaže u takvoj svakodnevnoj gradskoj zbrci. Iako se on obično naziva betonskom džunglom, umetnikova jarka paleta učinila je panoramu ovog grada veselom i toplom. U istom stilu, umetnik je napravio i čitavu seriju slika, predstavivši, pored ovog grada, i Beč, London, Čikago, ali i Beograd, Novi Sad i Pančevo. Da li znate o kom umetniku i delu je reč?
Rešenje prethodnog broja:
Norman Rokvel, Čoveče, evo tate sa novim Plimutom (Oh boy it’s pop with a new Plymouth), 1951.
februar, 2022.