foto: MoonQueen

piše: MoonQueen

Glavna tema knjige Figurina, autorke Viktorije Hislop, govori o figurini nastaloj u pretklasičino doba antičke kulture, doba o kojem se manje zna i nešto ređe govori kada je u pitanju antička umetnost. No pored priče o umetničkom delu koje kroz slojeve istorije pronalazi put do savremenih protagonista, knjiga Figurna protkana je idejom bunta i pravde, borbe za prave vrednosti i nepokolebljivog, prkosnog istrajavanja u tom naumu. Priča počinje 1968. godine, one koja je simbolično ostala upamćena kao godina masovnih studentskih pobuna i protesta širom planete. Mi pak, ulazeći u svet knjige, pratimo glavnu junakinju, tek devojčicu, koja o studentskim pobunama u tom trenutku ne zna ništa. Ona je ćerka Grkinje odbegle nekoliko godina ranije iz domovine u Veliku Britaniju i tog (varljivog) leta 1968. prvi put odlazi u rodnu zemlju svoje majke ne bi li upoznala baku i deku.

Međutim, za razliku od mnogih filmova i romana čiji zaplet počinje na sličan način, Viktorija nas ne vodi u mediternaski snenu, pitoreksnu Grčku prožetu plažama, maslinama i letnjim ljubavima. Devojčica Helena, ili Eleni, kako je u Grčkoj zovu, dovodi nas u Atinu u vreme strogog i prema mnogima neprijateljski nastrojenog režima vojne hunte (o kojoj ja, iskreno, pre čitanja ovog romana gotovo ništa nisam znala). Da stvar bude dramatičnija, Elenini baka i deka nisu plemeniti revolucionari prognani od strane nepravedne vlasti. Naprotiv, oni su pripadnici grčke više klase, žive u nepristojno velikom stanu elitnog kvarta Kolonaki, a kako Eleni s vremenom shvata, njen deda na svojim rukama nosi krv mnogih nedužnih ljudi. 

Čitalac će tako, vođen očima i logikom deteta koje iz godine u godinu, iz poglavlja u poglavlje, raste, stasava i spoznaje skrivene istine, upoznati ovaj mračan kutak grčke istorije koji, kao što sam već pomenula, malo toga ima zajedničkog sa turističkim prospektima i tirkiznim morskim zalivima. Bunt i pobuna prožimaju ovu knjigu na suptilan ali dosledan način, a čitalac, zajedno sa glavnom junakinjom, postepeno otkriva na koliko je sve načina moguće izraziti nezadovoljstvo i neslaganje, čak i u čelično snažnom režimu iz kojeg naizgled nema bega. Jedna generacija, generacija Elenine bake, iz bunta će sačuvati slike nepodobnih članova porodice. 

foto: MoonQueen

Koristiće svoju društvenu poziciju ne bi li materijalno, koliko je moguće, obezbedila bolji život za ćerku i unuku, oslanjajući se na pažljivo sročen, neoboriv testament, tačnije – ruku zakona. Elenina majka će pak izrasti u divlju buntovnicu koja ne ume i ne može ništa da prećuti, a kada se kandže sistema previše stegnu oko njenog vrata, pobeći će iz kaveza uz obećanje da se u domovinu više nikada neće vratiti. Treću generaciju čini unuka kojoj je prećutno poveren zadatak da se vrati, pomiri i spasi šta se spasiti može. Elenin bunt čini borba za pravdu i poštovanje istorije, umetnosti i tradicije (u njenoj priči figurina iz naslova knjige postaće glavni sporedni lik), ali i neke naizgled banalnije, a suštinski veoma važne stvari, poput odabira kafića, garderobe i marginalizovanih prijatelja. 

Ljubiteljima grčke istorije ova knjiga će ponuditi uvid u ne toliko vidljivu promenu samog društvenog tkiva grada. Onima koji nikada nisu posetili Atinu možda će biti potrebna mapa jer se dobar deo te tihe borbe za pravednije i humanije društvo odvija u samo nekoliko ulica dva susedna kvarta koji se dodiruju ali ne koegzistiraju – uglednog, prestižnog Kolonakija, simbola stare vlasti, i Eksarije, anarhističkog kvarta sa čijih su ulica potekle mnoge savremene pobune. Čak i danas, to će znati oni koji su prošetali ovim delom grada, razlika u kvartovima se oseća iako ovako snažne socijalne podele među stanovnicima više nema. Eksariju ćete lako prepoznati po mnoštvu murala i ulične umetnosti, kako anarhističkom kvartu i dolikuje, dok je Kolonaki prepun prelepih terasa sa brižljivo uzgajanim biljkama. 

Ukoliko vam se učinilo da sam vam pokvarila doživljaj knjige otkrivajući skoro sve o njenim junacima, ne brinite. Nisam vam ispričala ni pola. Figurina je u prvom planu priča o zamršenoj sudbini jednog umetničkog dela i otkriće vam mnogo više od onoga što sam vam ja dala da naslutite. Preporučujem je svim ljubiteljima Grčke, pogotovu onima koji žele da zavire u deo mozaika jedne prave balkanski komplikovane zemlje prepune smena vlasti, pobuna i ustanaka, rascepa unutar porodica, ali i vanredne lepote drevnosti, mudrosti, muzike i umetničkih dela.

mart, 2025.

Leave a Reply

Your email address will not be published.