Ilustracija: Jelena Tizić

piše: Aleksandra Vujić


Ona je boginja lova, divljine, zaštitnica divljih životinja. Simbol je čednosti. Kćerka je vrhovnog boga. Dok se kupala u šumi sa prijateljicama nimfama, video ju je smrtnik i zbog toga je bio kažnjen. Sve ovo zvuči strašno poznato, zar ne? E, pa, to je zato što je ovakvih priča već bilo u ovoj rubrici, i to kada smo pričali o Artemidi. Ali, danas je reč o rimskoj mitologiji, tačnije o Dijani. Dijana i Artemida su veoma slične boginje koje pripadaju različitim mitologijama. No, razlike su ipak tu.

Pored nabrojanog, Dijana je i boginja raskršća, dece, porođaja, Meseca i noći, divljih i surovih mesta. Kćerka je Jupitera i Letone, a ima i brata blizanca Apolona. Mit o rođenju je skoro identičan Artemidinom – Jupiter je obljubio Letonu, a kada je Junona, Jupiterova supruga, to saznala, zabranila je da bilo ko primi trudnu Letonu. Jupiter ju je sklonio na ostrvo Ortigiju, koje je stvorio sažaljivi Neptun, te je Letona tamo rodila Dijanu. Ona je izrasla u lepu ženu, koja ceni svoju čednost, ali je avanturista, te je zahtevala od oca luk, strelu, čopor pasa i nimfe za saputnice. I, želja joj je ispunjena.

Isprva je Dijana bila isključivo boginja divljine, ali je s vremenom preuzela ulogu zaštitnice kultivisanih prostora, farmi i domaćinstava. Često je prikazivana sa simbolom polumeseca i lukom i strelom. Nosi zlatni plašt a odoru joj drži zlatni kaiš. Prati je jelen, kao i njen čopor pasa.

Rimljani su odavali poštovanje larima (duhovima) na važne datume. Lari su mogli biti i dobroćudni i zli. Dobroćudni su povezivani sa Dijanom, i veruje se da od nje pozajmljuju lovačke pse i uz njihovu pomoć rasteruju lopove i zločince koji prete i ugrožavaju smrtnike.

Ilustracija: Jelena Tizić, detalj


U Ovidijevim Metamorfozama pominje se mit o Dijani i Akteonu, koji takođe ima sličnosti sa  mitom o Artemidi i Orionu. Dijana se jednom prilikom kupala u društvu nimfi, ne sluteći da je posmatra smrtnik, tebanski princ i lovac Akteon. Zanesen njenom lepotom, zgazio je na grančicu i bio primećen. Dijana je pobesnela i polila ga magičnom vodom koja ga je pretvorila u jelena. Akteon je potrčao, ali, kako nije više imao moć govora, njegovi psi su ga rastrgli.

Dijana je nekada poštovana i kao trostruka boginja, odnosno boginja Meseca, Podzemlja i lova. Time su se tri boginje – Dijana, Luna i Hekata – zapravo stopile u jednu – Dijanu.

Ova boginja je nastavila svoj put kroz razne religije. Nakon hristijanizacije Rima, njen kult je i dalje bio prisutan među običnim ljudima i seljacima. Kasnije je postala deo i vika religije – neopaganske religije koja se temelji na obožavanju prirode. S vremenom, javljaju se i potkategorije ovih religija, kao što je npr. dijanička vika, nastala u Mađarskoj, u kojoj je Dijana primarna boginja.

oktobar, 2024.

Leave a Reply

Your email address will not be published.