piše: MoonQueen
U novembru vas vodim u Galeriju Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu, na izložbu čija mi tema uopšte nije bliska, ali koja me je, bez obzira na manjak predznanja, veoma pozitivno iznenadila. U pitanju su minerali, tačnije Mineralna blaga Jugoslavije: primerci iz poklon-zbirke Josipa Broza Tita koju su zajedno realizovali Prirodnjački i Muzej Jugoslavije. Izložba je koncipirana tako da posetioce upozna sa geološkom raznovrsnošću regiona, ali i sa razvojem rudarstva i značajem rudarenja u Jugoslaviji. Kao što sam već pomenula, tema izložbe mi je posve strana i moja jedina asocijacija na mineralna blaga Jugoslavije bila je ona čuvena novčanica sa rudarom koja se sada prodaje kao antikvarna zanimljivost.
Kao staroj jugonostalgičarki dopalo mi se što su pokloni dobijeni prilikom posete različitim rudnicima i fabrikama izdeljeni u šest celina – šest jugoslovenskih republika; da nije tako, ne verujem da bih se snašla u svem tom šarenilu raznoraznih materijala. Na jednom od zidova nalazi se i velika mapa Jugoslavije sa lampicama raspoređenim duž lokacija najznačajnijih rudnika koje svetle u različim bojama. Svaka boja označava jednu vrstu sirovine, čime se olakšava razumevanje gradiva nama koji smo bežali sa časova hemije. Istorija svakog od pomenutih rudnika takođe je objašnjena na proširenim legendama, a priču prate fotografije kopova, rudara i predsedničkog para u poseti ovim institucijama.
Svi izloženi predmeti čine neku vrstu poklona koju je Josip Broz Tito dobio u različitim prilikama. Meni su posebno zanimljivi bili pokloni koje je dobijao za rođendan, kao što je, na primer, izuzetno velik i lep grumen soli u srebrnoj kutiji sa ugraviranom posvetom: „Drugu Titu za sedamdeseti rođendan, kolektiv solane ’Bajo Sekulić’, Ulcinj”. Zamislila sam rudara koji je iskopao pomenuti grumen i rekao sebi – ne, ovo je previše lep komad da bi otišao u supu, sačuvaćemo ga za rođendan druga predsednika, sigurno će mu se dopasti.
Drugi deo izložbe čine mineralna blaga koja su u Titovu kolekciju stizala političkim putevima, kao diplomatski pokloni. Svakako, najsjajnije zvezde ove kolekcije su pet kamenčića sa Meseca koje je američki predsednik Ričard Nikson poklonio narodima Jugoslavije početkom sedamdesetih godina. Međutim, ovog puta njih nećete videti, ovo je izložba o (planeti) Zemlji. Ali zato je tu kovčežić sa zaista fascinantnim uzorcima blaga Urala, zatim tu su uzorci minerala iz Zambije, te poklon guvernera Ajove: takozvana kvarcna geoda koja em izgleda prelepo, em izgleda i kao nešto što će, spoji li se sa svojim drugim delom u sferu, otvoriti portal između udaljenih galaksija. Što me dovodi do poslednjeg, najsnažnijeg utiska sa izložbe i subjektivnog zaključka: većina izloženih predmeta izgleda kao blago Ali-babine pećine, izbor za mis Kamena mudrosti ili postavka seta neke od kasnijih epizoda serije Čari. Drugim rečima – ako u vama ima makar malo alhemičarskog duha probuđenog u mladosti posredstvom fantastične literature, biće ovo prava izložba za vas.
Izložba Mineralna blaga Jugoslavije: primerci iz poklon-zbirke Josipa Broza Tita biće otvorena do prvog marta 2025. godine, pa imate više nego dovoljno vremena da je posetite i podelite utiske sa nama.
novembar, 2024.