
S obzirom na to da je došao mesec u kojem ne možemo da se odbranimo od preporuka kapitalističkog sveta da pokažemo ljubav kupujući različite proizvode, naša redakcija se instinktivno i spontano odlučila da vam ne ponudi mnogo tema vezanih za Dan zaljubljenih.
Kada je muzika u pitanju, pokrili smo čak tri veka stvaralaštva. Najpre smo se vratili u prošlost i razmatrali činjenicu da li je Erik Sati dadaista ili neoklasicista. Takođe, Pavle nam je ponudio nekoliko mogućnosti kome je posvećena pesma Fernando legendarne grupe Aba. Družili smo se sa muzičarom Markom Luisom, a Ivana vam prenosi svoje oduševljenje filmom Moonage Daydream koji govori o neverovatnom Dejvidu Bouviju.
Marija vas ovog meseca vodi u Narodno pozorište, na predstavu Gospođa Ajnštajn, a Igor među mlade i kreativne entuzijaste i zaljubljenike u pozorište, koji čine trupu BAŠ teatra. Kažu da je za glumu neophodan talenat, ali da li sve zavisi od inteligencije i talenta, ispituje Marko u ovomesečnoj Usputnoj filozofiji. Drugi svetski rat bio je pozornica neprikosnovenih užasa i stradanja. U rubrici Čitam i skitam otkrićete sećanja partizanke Mitre Mitrović na bitku na Sutjesci, dok će vas Jovana odvesti u Gornji Milanovac i pokazati stalnu postavku Kuće norveško-srpskog prijateljstva, nastale na inicijativu Jugoslovena koji su preživeli nacističke logore u Norveškoj.
Za one koji se raduju Danu zaljubljenih prepremili smo priču iz dugog 19. veka, ovoga puta o Bilitis, pesnikinji, kurtizani i savremenici mnogo poznatije Sapfo, dok će vam Iva otkriti zašto Fragonarova slika devojke koja bezbrižno uživa na ljuljašci u prisustvu dva gospodina nosi naziv Radosne nezgode na ljuljašci.
Što prijatniji boravak u potrošačkom paklu
i dane ispunjene iskrenom ljubavi želi vam
Urednica
Nevena Stajković