
piše: Ivana Novaković
Gradska kuća u Subotici i dalje stoji kao svedok mnogobrojnih događaja, raznih političkih i društvenih turbulencija, ideoloških promena, smenjivanja država, ali i kao simbol prosperiteta i istrajnosti. Zbog uloge koja joj je namenjena, izuzetno je bio važan njen izgled, položaj i veličina, kako bi ispunila sve zahteve. Očekivalo se da bude odraz duha vremena, ideja i da prikaže svoju važnost u državi.

Ova Gradska kuća je treća po redu podignuta u Subotici, na istom mestu kao i prethodne dve. Dvojac koji je zadužen za ovu velelepnu građevinu u stilu mađarske secesije su arhitekte Marcel Komor i Deže Jakab iz Budimpešte.

Dve godine nakon izgradnje radilo se na ukrašavanju enterijera, te je svečano otvaranje bilo 1912. godine, dok je Subotica bila deo Austrougarske monarhije. Ona kroz bogatstvo ukrasa pripoveda o mađarskim folklornim motivima. Razne varijacije stilizovanog cveća, prepleta, jarke boje, obrada drveta koja veoma podseća na ukrase u seoskim domaćinstvima samo su neki od elemenata koji krase ovo zdanje. Najdominantniji arhitektonski deo je toranj sa kojeg se pruža pogled na ceo grad i njegovu okolinu.

Tu su se nalazile prostorije gradonačelnika, većnice, kao i administracija, arhiv, policija, zatvor, ali i trgovačke radnje. Kao najveće i najvažnije delo u gradu uticalo je na dalje formiranje gradskog jezgra.
septembar, 2022.